nazwa dokumentu: Informacja o powszechnej samoobronie ludności

Informacja o powszechnej samoobronie ludności

Osoby posiadające obywatelstwo polskie, zdolne ze względu na stan zdrowia, podlegają obowiązkowi szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

 

Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony ma na celu przygotowanie do samoobrony przed środkami masowego rażenia oraz innymi działaniami nieprzyjaciela.

Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony przeprowadza się w formie zajęć podstawowych lub ćwiczeń praktycznych.

Ćwiczenia praktyczne mogÄ… polegać również na udziale w zwalczaniu klÄ™sk żywioÅ‚owych i zagrożeÅ„ Å›rodowiska oraz usuwaniu ich skutków.

 

Przygotowanie ludnoÅ›ci do uczestnictwa w powszechnej samoobronie polega na jej udziale w szkoleniu i wykonywaniu przez obywateli okreÅ›lonych obowiÄ…zków

w ramach przygotowaÅ„ do samoobrony. Podstawy prawne do dziaÅ‚alnoÅ›ci w tej dziedzinie znajdujÄ… siÄ™ w Ustawie o powszechnym obowiÄ…zku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, RozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 28 wrzeÅ›nia 1993 r. w sprawie powszechnej samoobrony ludnoÅ›ci.

 

Powszechna samoobrona jako część obrony cywilnej polega na obowiązkowym udziale ludności w zajęciach podstawowych lub ćwiczeniach praktycznych.

 

Zajęcia podstawowe, jako zorganizowane szkolenia lub samokształcenie, mają teoretycznie przygotować ludność do wykonywania zadań samoobrony. Omawiane zajęcia prowadzone są w zakładach pracy lub w miejscach zamieszkania.

 

W czasie ćwiczeń praktycznych wykonywane są przedsięwzięcia, dające możliwość nabycia praktycznych umiejętności ochrony własnego zdrowia i życia, gospodarstwa domowego i udzielania pomocy poszkodowanym.

 

W ramach przygotowania do samoobrony osoby posiadające obywatelstwo polskie mogą być zobowiązane do:

  • przygotowania ochrony budynku lub lokalu mieszkalnego oraz mienia osobistego i indywidualnego;
  • zabezpieczenia wÅ‚asnych źródeÅ‚ wody pitnej i Å›rodków spożywczych przed zanieczyszczeniem lub skażeniem;
  • utrzymywania i konserwacji posiadanego oraz przydzielonego sprzÄ™tu i Å›rodków ochrony;
  • utrzymywania i konserwacji domowych pomieszczeÅ„ ochronnych;
  • wykonywania innych przedsiÄ™wzięć majÄ…cych na celu ochronÄ™ wÅ‚asnego życia, zdrowia i mienia oraz udzielania pomocy poszkodowanym.

Osoby posiadajÄ…ce obywatelstwo polskie mogÄ… być również zobowiÄ…zane do zaopatrzenia siÄ™ w sprzÄ™t ochrony indywidualnej oraz w inne artykuÅ‚y i przedmioty niezbÄ™dne w razie zagrożenia.

ObowiÄ…zek, o którym mowa powyżej, może wprowadzić Rada Ministrów w drodze rozporzÄ…dzenia, okreÅ›lajÄ…c równoczeÅ›nie zasady i warunki zaopatrzenia.

 

Do pobrania:

» Informator o powszechnej samoobronie ludnoÅ›ci -cz. 1

» informacja o powszechnej samoobronie ludnoÅ›ci - cz. 2

» Rodzaje alarmów, sygnaÅ‚y alarmowe

» PostÄ™powanie po ogÅ‚oszeniu SygnaÅ‚ów Alarmowych

 

 

 
informacje wprowadziÅ‚:Grzegorz Kud³acz
informacje wytworzyÅ‚:Grzegorz Kud³acz
data dodania: 18 Kwietnia 2013
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Grzegorz Kud³acz / 18 Kwietnia 2013